Sağlıklı Bir Lenf Akışı
Lenfatik sistem, dolaşım sisteminden bağımsız olarak çalışan ve hayat ağacı da denilen vücudumuzun tamamına yayılmış ikinci bir dolaşım sistemidir. Ancak kan dolaşımı, arter (atar damar) ve ven (toplar damar) gibi iletici ve toplayıcı sistemlerden oluşurken, lenfatik sistem tek yönlü bir yol gibi sadece toplama işlemi yapar.

Görevleri;

⦿ Kandan filtrelenip oluşan hücrelerarası sıvıyı tekrar kana taşıyıp dokuların sıvı dengesini korumak,
⦿ İmmün sistemi desteklemek,
⦿ Bağırsaktan yağ asitleri, glikoz ve bazı vitaminleri emerek kana taşımak,
⦿ Doku ve hücrelerdeki atıkları, ölü hücreleri, bakteri ve mikropları, dolaşım sistemi ile taşınamayan büyük protein parçalarını toplayıp makrofajlarla temizleyerek taşımaktır. “Hücre etrafındaki büyük proteinler neden uzaklaştırılsın ki, protein işte yararlı değil mi?” gibi bir soru akla gelebilir. Büyük proteinler sünger gibi su ve birlikte sodyum emerek hücrelerarası alanı adeta geçilmez bir duvara dönüştürebilir ve bu durumda hücrenin içine oksijen ve besinlerin girebilmesi mümkün olmaz. 

Bunun yanısıra “sodyum potasyum pompası dediğimiz yaşamsal fizyolojik mekanizmayı” da bozar. Yani, büyük proteinlerin dokular arasından uzaklaştırılması sağlık açısından o kadar önemlidir ki, lenf sisteminin 24 saat dahi çalışmaması metabolik atıklar ve zararlı organizmalar nedeniyle bizi ölüme götürebilir.